Jak uchronić się przed wyłudzeniem danych? Korzystanie z BIK.

Często okazje i promocje opisywane na tej stronie i innych stronach o podobnej tematyce wymagają od Nas wysłania skanu dokumentu tożsamości przez Internet. Czy są to promocje bankowe, gdzie podczas wysyłania wniosku o konto, załączamy skan dokumentu, lub są to airdropy kryptowalut, gdzie do weryfikacji KYC trzeba czasem wysłać zdjęcia dokumentu. Czy jest to bezpieczne? Dopóki zachowujemy środki ostrożności, TAK – ale powinniśmy zawsze robić to z rozwagą i znać sposoby jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem danych przez osoby trzecie.

Jak uchronić się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki?

Wraz z rozwojem technologii, wzrosły możliwości użycia naszych danych przez oszustów. Aby wziąć pożyczkę przez Internet, wystarczą nam dane z dowodu osobistego (nawet nie potrzebny jest fizyczny dokument). Dla oszusta to świetna okazja do łatwego zarobku, a dla nas masa problemów, bo jeśli szybko nie zareagujemy, to później będziemy nękani pismami z nakazami zapłaty lub od komornika.

Co mi tam, jak ktoś na mnie weźmie kredyt, zgłoszę na Policję i po sprawie.

Wbrew pozorom, odkręcenie całej procedury nie zawsze jest takie łatwe. W przypadku, gdy jest to jedna pożyczka – nie powinno być problemu. Jednak, gdy oszustowi uda się dostać do naszych danych, na pewno na jednej pożyczce się nie skończy – w Internecie jest masa firm oferujących kredyty, które potwierdzają wnioski i wysyłają pieniądze na konto w ten sam dzień. Dzięki temu oszust może wziąć pożyczki nawet w kilkunastu różnych firmach.

Jeśli nie zareagujemy szybko, to dowiemy się o naszych problemach dopiero wtedy gdy otrzymamy korespondencję z nakazem zapłaty lub od komornika, a będzie to już za późno aby móc to szybko odkręcić. Wtedy pierwszą czynnością, którą zrobimy, to zadzwonimy do pożyczkodawcy z pretensjami o to, że to nie my braliśmy pożyczkę. Często oszuści podają inny adres, dlatego zdarza się, że o naszym zadłużeniu dowiemy się, gdy nasze konto bankowe zostanie zablokowane, a komornik wyda nakaz egzekucji. Dlaczego tak jest? To proste, jeśli pod innym adresem na nasze dane listonosz nikogo nie zastanie i zostawi awizo 2x po 7 dni – uznaje się je za doręczone.

Pracownicy call-center firm pożyczkowych codziennie muszą uporać się z dłużnikami, a odpowiedzi typu: “Nie zapłacę bo ja nie wziąłem tej pożyczki” nie zrobią na nich wrażenia, bo takie osoby muszą obsługiwać codziennie – czasem są to osoby mówiące prawdę, a czasem po prostu dłużnicy którzy po prostu lubią popadać w długi i ich nie spłacać. Nie sposób jest odróżnić jednych od drugich, dlatego kolejnym krokiem jaki podejmiemy, będzie wizyta na komisariacie policji oraz zastrzeżenie dowodu osobistego.

Dlaczego tak ważne jest aby zareagować szybko – jakie będą konsekwencje gdy ktoś weźmie na nas pożyczkę lub kredyt?

 1. Po pierwsze, jeśli zareagujemy szybko, zaoszczędzimy sobie dużo czasu w przyszłości, nie będziemy musieli chodzić po komisariatach policji, toczyć spraw w sądzie, dzwonić do wszystkich firm pożyczkowych i wszystko odkręcać.
 2. Po drugie, jeśli ktoś na nas weźmie kredyt i nie będzie go spłacał, nasza historia kredytowa drastycznie się pogorszy, możemy zostać także wpisani do rejestru dłużników BIK, BIG, KRD lub innych.
 3. Po trzecie, wraz z pogorszeniem się naszej historii kredytowej i wpisaniem do rejestru dłużników, nie będziemy w stanie nic kupić na raty, nie będziemy mogli wziąć telefonu na abonament, żaden bank nie udzieli nam kredytu.

W jaki sposób sprawdzić czy ktoś próbował wziąć na nas kredyt?

Większość Internetowych firm pożyczkowych oraz banków, zanim udzieli nam pożyczki, sprawdza naszą zdolność kredytową. W tym celu sprawdzają nasze dane w bazach takich jak BIK, KRD, ERIF czy InfoMonitor.
W tym artykule opisany został BIK – czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Co to jest BIK?

BIK jest największym w kraju zbiorem danych o klientach i przedsiębiorcach. BIK gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych, tj. z całego rynku kredytowego w Polsce. W raporcie BIK klient może zobaczyć wszelkie informacje na temat swoich kredytów i pożyczek. W raporcie znajdują się pożyczki spłacone, w trakcie spłaty, oraz te, które zostały oznaczone jako zadłużenie. Od 2018r Raport BIK zawiera także raport z BIG Infomonitor – dodatkowego rejestru dłużników i niespłaconych na czas zobowiązaniach.

UWAGA
BIK jest wiarygodnym źródłem informacji, ale należy pamiętać, że firmy pożyczkowe nie mają nakazu korzystania z informacji o kliencie które się tam znajdują. Dlatego raport BIK nie zawsze da nam pełną informację o zobowiązaniach. Jeśli ktoś wziął pożyczkę chwilówkę w firmie która nie sprawdzała naszych danych w BIK – nic tam nie zobaczymy. Ale spokojnie, większość firm chcąc ustrzec się przed dłużnikami, sprawdza dane w BIK. Dlatego nadal uważam, że warto mieć założone konto z włączonymi alertami.

BIK – Jak sprawdzić swoją historię kredytową

W końcu przechodzimy do sedna tematu, czyli sposobu w jaki sprawdzimy naszą historię kredytową. W dalszej części artykułu ustawimy alerty informujące nas o próbie wyłudzenia kredytu.

Jeśli nie masz jeszcze konta w BIK, załóż go klikając poniżej:

Niestety, korzystanie z serwisu nie jest darmowe, należy wykupić odpowiedni pakiet. Jaki rodzaj pakietu wybrać?

pakiety BIK cennik
Cennik pakietów BIK

– Jeśli chcemy być jedynie informowani o próbach wyłudzenia, wystarczy nam pakiet Alerty BIK za 24 zł.
– Jeśli chcemy tylko sprawdzić naszą historię kredytową i nie potrzebujemy być informowani o próbach wyłudzenia, wystarczy nam Raport BIK za 39 zł.
– Jeśli chcemy przez cały rok mieć możliwość sprawdzenia Raportu BIK oraz być informowani o próbach wyłudzenia, wybierzmy pakiet za 99 zł.

Osobiście, polecam włączyć pakiet za 99 zł i przez cały rok mieć możliwość sprawdzenia swojej historii kredytowej oraz odbieranie SMS przy próbach wyłudzenia.

Po wykupieniu pakietu, klikamy w Utwórz Raport aby sprawdzić Historię Kredytową.

wygeneruj raport BIK
wygeneruj raport BIK

Po wygenerowaniu raportu od razu otrzymamy informację o tym czy mamy opóźnienia w płatnościach oraz o naszej ocenie zdolności kredytowej. Im wyższa ocena tym lepiej. Z raportu odczytamy najważniejsze informacje o tym czy mamy aktywne jakieś pożyczki oraz historię zapytań kredytowych. Jeśli na bieżąco wszystko opłacamy lub nie mamy żadnych pożyczek w historii, nasz raport powinien być pozytywny, tak jak na obrazku poniżej:

Raport BIK pozytywny
Raport BIK pozytywny
W innym przypadku, jeśli mamy jakieś zadłużenia lub zaległości w spłatach kredytu, nasz raport może wyglądać jak na obrazku poniżej:
Raport BIK negatywny
Raport BIK negatywny

Niezależnie od tego czy aktualny raport wyszedł nam pozytywnie czy nie, powinniśmy sprawdzić SZCZEGÓŁY WYGENEROWANEGO RAPORTU. Sprawdzając szczegóły dowiemy się:
– O AKTYWNYCH ZOBOWIĄZANIACH KREDYTOWYCH

BIK aktywne zobowiązania kredytowe
BIK aktywne zobowiązania

– Dowiemy się także czy ktoś żądał naszych danych z bazy. UWAGA, jeśli tutaj zobaczymy bardzo dużo zapytań,a nie przypominamy sobie że próbowaliśmy wziąć jakąś pożyczke w ostatnich 12 miesiącach, to znak że ktoś próbował lub zaciągnął na nas kredyt. Tak więc, JEŚLI OKIENKO Z ZAPYTANIAMI KREDYTOWYMI WYGLĄDA PODOBNIE JAK PONIŻEJ, powinniśmy dokładnie sprawdzić z jakich firm oraz kiedy były takie zapytania. Następnie przedzwonić do tych firm i upewnić się, że pożyczka nie została zaakceptowana. Dodatkowo,warto także skontaktować się z BIK-iem oraz zastrzec swój dowód.

BIK podejrzenie zaciągnięcia kredytu
BIK podejrzenie zaciągnięcia kredytu

Jeśli jednak z naszego raportu nie wynika nic podejrzanego lub próbowaliśmy sami kupić coś na raty lub wziąć pożyczkę, a nasz raport wygląda podobnie jak poniżej, nie powinniśmy się martwić.

Bik zapytania kredytowe
BIK zapytania kredytowe

Kolejnym rzeczą, którą możemy sprawdzić w Raporcie, są dokładne daty oraz firmy które wysyłały zapytania o nasze dane.

BIK – sprawdzenie kto i kiedy próbował sprawdzić nasze dane

Aby sprawdzić informacje o zapytaniach, rozwijamy zakładkę SZCZEGÓŁY RAPORTU, a następnie sprawdzamy ZAPYTANIA KREDYTOWE BIK, oraz POZOSTAŁE ZAPYTANIA BIK. W przypadku gdy ktoś próbowałby na nas zaciągnąć kredyt, raport mógłby wyglądać jak poniżej:

dużo zapytań kredytowych BIK
dużo zapytań kredytowych BIK

W raporcie dokładnie widzimy jaka instytucja sprawdzała nasze dane oraz na jaką kwotę wnioskowany był kredyt. Niestety z tego raportu nie wynika czy dana pożyczka została zatwierdzona przez daną instytucję. Dlatego jeśli to nie my staraliśmy się o pożyczkę, musimy przedzwonić do tych instytucji i zdobyć informację czy dana pożyczka została zatwierdzona. O zatwierdzonych i aktywnych zobowiązaniach możemy też dowiedzieć się sprawdzając zakładkę Zobowiązania kredytowe – w trakcie spłaty. – jednak informacje tam mogą jeszcze nie być zaktualizowane.

Oprócz raportu BIK, możemy też sprawdzić raport z BIG Infomonitor, który może wyglądać podobnie jak ten przedstawiony poniżej:

BIG Infomonitor zapytania
BIG Infomonitor zapytania

Dodatkowe informacje, które możemy uzyskać z Raportu BIK to:

Inne informacje BIK

To tyle odnośnie raportu oraz możliwości sprawdzenia historii kredytowej i informacji o tym czy ktoś probował na nas wziąć kredyt. Strona BIK oferuje więcej możliwości, a kolejną z nich są ALERTY. Informują nas w czasie rzeczywistym, jeśli jakaś firma zapyta o nasze dane.

Jak zabezpieczyć się przed zaciągnięciem pożyczki lub kredytu.

Kolejną funkcją BIKu są alerty, które wyślą Ci wiadomość SMS, za każdym razem gdy:

 • do BIK wpłynie zapytanie o Twoje dane
 • do BIG InfoMonitor wpłynie zapytanie o Twoje dane
 • do BIK wpłynie informacja o nowym zobowiązaniu kredytowym na Twoje dane

Jeśli wykupiony został pakiet BIK z alertami, ich status można sprawdzić w zakładce ALERTY – O mnie. Alerty BIK będą przychodziły na numer telefonu oraz email podany przy rejestracji.

W jaki sposób dowiem się, że ktoś próbuje wziąć na mnie kredyt?

W przypadku gdy ktoś będzie próbował wziąć na nas kredyt, firma pożyczkowa korzystająca z bazy BIK, wyśle do nich zapytanie o nasze dane. My w tym samym momencie otrzymamy informację SMS o takiej próbie. Dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować, zadzwonić do firmy pożyczkowej w celu anulowania pożyczki oraz zastrzec nasz dowód osobisty.

SMS o próbie wyłudzenia danych wygląda tak jak na obrazku poniżej, oczywiście takiego SMS-a otrzymamy również jeśli to my będziemy brali pożyczkę:

BIK Informacja SMS
BIK Informacja SMS

Alerty BIK to nie tylko informacje o próbach wyłudzenia, korzystając z alertów BIK, otrzymamy także wiadomość gdy:

 • do BIK wpłynie informacja o zamknięciu zobowiązania kredytowego na Twoje dane
 • do BIG InfoMonitor wpłynie aktualizacja informacji o zaległości w spłacie Twoich zobowiązań finansowych
 • do BIG InfoMonitor wpłynie informacja o terminowej spłacie Twoich zobowiązań finansowych lub nastąpi ich aktualizacja
 • do BIK wpłynie informacja o zaległości w spłacie Twojego kredytu
 • do BIG InfoMonitor wpłynie informacja o zaległości w spłacie Twoich zobowiązań finansowych
 • Raz w miesiącu otrzymasz potwierdzenie, że nie odnotowano nowego kredytu na Twoje dane oraz nie wpłynęło żadne zapytanie.

Alerty BIK można dowolnie skonfigurować w ALERTY BIK – 0 mnie w zakładce KONFIGURACJA.

konfiguracja alertów BIK
konfiguracja alertów BIK

Zastrzeżenie możliwości wzięcia kredytu

Strona BIK oprócz alertów i raportu, oferuje nam także możliwość uruchomienia ZASTRZEŻENIA KREDYTOWEGO – co znaczy, że jeśli ktoś będzie próbował wziąć kredyt w instytucji która wysyła zapytania do BIK, taka próba pożyczki zostanie automatycznie anulowana.
Na stronie oprócz zastrzeżenia kredytowego, możemy także zastrzec dowód osobisty i wyłączyć go z obiegu.
W jaki sposób zastrzec możlwiość wzięcia kredytu lub zastrzec dowód osobisty? Wystarczy przejść do zakładki ZASTRZEŻENIA, i odpowiednio wybrać zastrzeżenie dowodu lub umów kredytowych.

blokada umów kredytowych BIK
blokada umów kredytowych BIK

I to by było na tyle jeśli chodzi o BIK. Należy pamiętać, że nie wszystkie instytucje korzystają z bazy BIK i nie uchroni nas to w 100% przed oszustami. Na pewno będzie pomocne i ograniczy oszustowi wzięcie kredytu w większej ilości instytucji.

Inne bazy BIG w których instytucje finansowe wysyłają zapytania o nasze dane.

Oprócz BIK, istnieje także kilka innych baz, które gromadzą dane o naszej historii kredytowej. Do nich także instytucje pożyczkowe wysyłają zapytania o nasze dane. Tutaj podobnie jak w przypadku BIK, instytucje oferujące pożyczki nie muszą korzystać z tych baz. Do najpopularniejszych z nich w których możemy także założyć konto i sprawdzić także naszą historię kredytową są KRD lub ERIF.
W podanych bazach można bezpłatnie wygenerować jeden raport na swój temat, kolejne raporty są płatne.

 • W systemie ERIF mamy także możliwość włączenia opcji MONITORING SIEBIE. Dzięki temu, podobnie jak w przypadku Alertów BIK, będziemy otrzymywać aktualizacje informacji na swój temat na adres email. W tym przypadku nie ma możliwości otrzymywania alertów SMS.
 • Niestety KRD nie posiada opcji alertów, dlatego na bieżąco nie będziemy informowani o zmianach.

To tyle jeśli chodzi o to jak uchronić się przed wyłudzeniem danych, korzystając ze stron biur informacji gospodarczych.

Oprócz tego, należy pamiętać aby nie podawać swoich danych na podejrzanych stronach Internetowych, tym bardziej wysyłać zdjęć swojego dowodu, jeśli nie mamy pewności co do danej strony. Zawsze warto sprawdzić czy strona na której podajemy wrażliwe informacje ma ważny certyfikat (ikonka kłódki w pasku przeglądarki). Dodatkowo warto zwracać uwagę z jakich dodatków do przeglądarki korzystamy. Instalujmy tylko te sprawdzone, z zaufanych źródeł. Zapraszam do dyskusji i komentowania, a także na grupę na Facebooku. Dzielę się tam aktualnymi okazjami i promocjami z internetu, w których można zarobić dodatkową gotówkę.

Źródła:
bik.pl
infokonsument.pl
krd.pl
niebiezpiecznik.pl
zadluzenia.com

Dodaj komentarz